- www.jetoboj.cz - http://www.jetoboj.cz -

Je Praha město podvodů?

V tomto týdnu se vyrojily zprávy [1] o reportáži National Geographic o Praze nazvané Město podvodů (v originále Scam City: Prague), za kterou vedení Prahy požaduje omluvu. Podle informací, které získali kriminalisté, byly podvody v reportáži zinscenované a jejich aktéři podplacení. Je Praha skutečně nebezpečím pro každého turistu, který do ní zavítá nebo se dá nebezpečí lehce vyhnout?

Zdroj obrázku:Massimo Catarinella (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

V reportáži uvidíte

Je třeba zdůraznit, že reportáž je součástí celé série, která zahrnují i města jako Řím, Barcelona, Istanbul a mnoha dalších, takže nelze říci, že by National Geographic trpěl nějakou záští vůči Praze. Některým situacím, které reportér prezentuje, se dá lehce vyhnout – např. když nechci být okradený v hampejzu, tak tam nejdu. Na šizení v taxících si je třeba dávat pozor ve většině měst a zlodějíčci taky nejsou aktivní jen v Praze. Jsou vlastně pražští podvodníci v něčem vynálezavější než jejich kolegové v zahraničí?

Já jsem se v Praze setkala jen s „přijel jsem do Prahy na jednání a okradli mě, potřebuji nutně půjčit 200, odpoledne to vrátím na tvůj účet“ podvodníky. Jednou dokonce tak, že jsem jednoho z nich během týdne potkala dvakrát (nepoznal mě). Před lety si někteří moji zahraniční přátelé stěžovali na taxikáře a číšníky, kteří jim v restauracích tvrdili, že je třeba zaplatit 15% nebo 20% navíc jako poplatek za služby (service charge) nebo spropitné, ačkoliv to na jídelním lístku nebylo nikde uvedeno. V posledních letech se ale situace zlepšila, nebo ne?

 

Přečtěte si také  Dopis v angličtině - formální dopis
[2]